Pierwsze wydarzenie branżowe offline. Atelier Scenariuszowe w Krakowie
4 / 06 / 2020
Pierwsze wydarzenie branżowe offline. Atelier Scenariuszowe w Krakowie

Atelier Scenariuszowe to roczne warsztaty rozwoju pełnometrażowych scenariuszy filmów fabularnych podzielone są na trzy sesje warsztatowe: pierwszą w Łodzi, drugą w Krakowie, trzecią we Wrocławiu. Pandemia pokrzyżowała nasze plany. Na szczęście nie na długo. Sesja stacjonarnia w Krakowie odbędzie się w pełnym wymiarze, jedynie z dwumiesięcznym opóźnieniem.

W połowie marca byliśmy zmuszeni odwołać drugą część warsztatów, która miała odbyć się w Krakowie, we współpracy z Krakow Film Commission. “Musieliśmy reagować bardzo szybko. Zajęcia miały rozpocząć się 13 marca. Mimo lockdownu i zamrożenia krakowskiej sesji uczestnicy wytrwale pracowali nad swoimi tekstami.” - mówi dyrektor programowa Joanna Szymańska. W czasie pandemii nie było wiadomo czy uda się zorganizować sesję stacjonarną. Działania odbywały się w świecie wirtualnym. Został przeprowadzony szereg spotkań grupowych online i konsultacji z opiekunami grup na podstawie przesłanych przez uczestników nowych wersji tekstów.  

Dzięki IV etapowi znoszenia obostrzeń związanych z COVID-19 możemy powrócić z dobrymi informacjami, ponieważ instytucje kulturalne otwierają się! Atelier będzie pierwszym w Polsce stacjonarnym wydarzeniem branżowym zorganizowanym w nowej rzeczywistości. Swoje gościnne progi udostępniło ICE Kraków. “To idealne miejsce do kreatywnej pracy nad scenariuszami. Cieszymy się ze spotkania na żywo, ale nie zapominamy również o zachowaniu wszelkich środków ostrożności.” - mówi Monika Łuczyk, koordynatorka Atelier. Zaplanowano szereg rozwijających masterclassów i spotkań m.in. budowanie sceny dramatycznej i formatowanie scenariusza z Filipem Kasperaszkiem czy prawo w praktyce scenarzysty. Odbędzie się również próbny pitching, który przygotuje uczestników do finału tj. prezentacji swoich projektów przed branżą filmową w ramach nowohoryzontowych Polish Days. “Chcemy wykorzystać doświadczenia pandemii i nauczyć się pitchować również z wykorzystaniem wirtualnych technologii. Dostrzegamy nowe możliwości i z chęcią podzielimy się swoim doświadczeniem” - dodaje Joanna Szymańska. Wszystkie elementy programu będą odbywać się zgodnie z zachowaniem warunków bezpieczeństwa sanitarnego. Obecna sytuacja pewnie jeszcze nie raz zmusi nas do testowania rozwiązań, które kiedyś nie wydawały się nam naturalne, a teraz stają się dla nas możliwością podtrzymania aktywności zawodowej. Jednak nic nie zastąpi kontaktu z żywym człowiekiem.

Partnerami Atelier są: EC1 Łódź - Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Kraków Film Commission, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty. Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

 
POWRÓT

POWRÓT