Rekordowy pitching III edycji Atelier Scenariuszowego
30 / 07 / 2020
Rekordowy pitching III edycji Atelier Scenariuszowego

Pitching zorganizowany został podczas wydarzeń branżowych Nowych Horyzontów. Transmisje oglądało na żywo ponad sto osób, a po niej odbyło się prawie sześćdziesiąt spotkań indywidualnych. “To jak dotąd rekordowe zainteresowanie. Dzięki wersji onlinowej więcej przedstawicieli branży mogło uczestniczyć w pitchingu. Już teraz możemy potwierdzić, że kilka projektów znalazło partnerów zainteresowanych dalszą współpracą. Bardzo nas to cieszy. Kojarzenie ze sobą współpracowników to jeden z najważniejszych celów naszego wydarzenia” - mówi koordynatorka Monika Łuczyk.

W ciągu rocznych warsztatów powstało dwanaście nowych pomysłów na scenariusze stworzonych przez trzynastu utalentowanych uczestników pod czujnym okiem konsultantów scenariuszowych Anny Bielak, Aleksandry Świerk i Filipa Kasperaszka. Pozytywny odbiór nie dziwi dyrektor programowej Atelier Scenariuszowego Joanny Szymańskiej - “Każdy z tych projektów ma duży potencjał, aby stać się fantastycznym filmem. Uczestnicy to świadomi i twórczy ludzie kultury - wiedzą czego oczekują, mają sprecyzowane pomysły i jasne cele. Cieszy mnie też różnorodność projektów, co pokazuje jak niejednoznaczne stało się współczesne kino polskie”.

Dziewięć scenarzystek i czterech scenarzystów przedstawiło wielowymiarowe historie, które ukazują złożoność ludzkiej natury w atrakcyjnej formie m.in. musicalu, dramedy, filmu “young adult”, kina dla dzieci czy filmu muzycznego. Prezentowane scenariusze poruszają tematy, których brakuje w polskim kinie: młodzi dorośli, patchworkowe rodziny, rozwody, zakazane miłości czy baśniowe metafory. Wśród projektów znalazł się miniserial pomysłu Michała Zygmunta “Dark Age”. W poszczególne projekty już teraz zaangażowali się m.in. Agnieszka Dziedzic,  Natalia Łodygowska - producentki, czy aktorzy Bartosz Bielenia, Lena Góra i Jaśmina Polak.

Po pitchingu odbyły się spotkania indywidualne, podczas których uczestnicy rozmawiali z reżyserami, scenarzystami, producentami czy dystrybutorami. Łącznie odbyło się prawie sześćdziesiąt spotkań. “Zwiększa się zainteresowanie projektami rozwijanymi na Atelier, ale też świeżymi pomysłami na filmy. Rosnąca ilość gości oraz spotkań one-to-one świadczy o tym, że profesjonaliści z branży chcą współpracować z młodymi twórcami oraz przywiązują wagę do rozwoju scenariuszy.” - mówi Joanna Szymańska, dyrektor programowa.

Lista dwunastu projektów rozwijanych w trakcie III edycji Atelier Scenariuszowego:

 1. BELLA, SZALOM (Justyna Bilik)

 2. SYN (Łukasz Bluszcz)

 3. ŻEBY BYŁO NORMALNIE (Grzegorz Dębowski)

 4. POLITYKA MIŁOŚCI (Bartłomiej Konarski)

 5. JA SŁYSZĘ (Aga Kot)

 6. PANIE PROSZĄ PANIE (Aleksandra Kułakowska, Agnieszka Matan)

 7. DELFIN (Sonja Orlewicz-Zakrzewska)

 8. SATISFACTION (Dominika Podczaska)

 9. DRYF (Magda Wichrowska)

 10. KWIAT JEDNEJ NOCY (Martyna Wojcieszek)

 11. DLACZEGO LUDZIE ŁYSIEJĄ I TRWAJĄ PRZY SOBIE (Magdalena Załęcka)

 12. DARK AGE (Michał Zygmunt)

Więcej informacji w katalogu projektów pod linkiem: https://linkd.pl/sfez

***

Partnerami Atelier Scenariuszowego są: EC1 Łódź - Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Kraków Film Commission, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Wydawnictwo Myśliński, Fundacja Widok. Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Więcej informacji: www.scenariuszowe.pl

 
POWRÓT

POWRÓT
Partnerzy