Kim jest konsultant scenariuszowy? To czytelnik, ale i pierwszy widz, który wyobraża sobie świat przedstawiony na ekranie podczas lektury scenariusza. Analizuje, interpretuje, wyłapuje więc też nieścisłości i niekonsekwencje. Dostrzega drobiazgi, ale ma również przed oczami obraz całości. Dobry konsultant powinien być wyposażony w umiejętność wnikliwej lektury tekstu, ale też - jak psycholog - zdolność delikatnego, a przy tym szczerego komunikowania wrażeń z lektury. Proces konsultacji wymaga także słuchania i rozumienia - intencji scenarzysty, jego inspiracji, tego, jak wyobraża sobie efekt końcowy swojej pracy, a także, czego koniecznie chciałby uniknąć.
“Bywa, że konsultant mówi o różnych drogach, jakimi można podążyć opowiadając daną historię; wskazuje, jakie mogą być konsekwencje konkretnych wyborów i rozwiązań, ale nigdy nie spoczywa na nim odpowiedzialność wynikająca z podejmowania ostatecznych decyzji. Te zawsze należą wyłącznie do scenarzysty. Konsultant nie przepisuje tekstu za autora (to robi script doctor) ani nie pisze go wspólnie z nim (to robi współscenarzysta). Konsultant, zadając szereg pytań i drążąc tematy, pomaga autorowi dotrzeć do sedna własnej historii. Nie narzuca swoich rozwiązań. W jego pracy nie chodzi o to, że wie coś lepiej, ale o to, że chce lepiej rozumieć - daną postać, wątek, temat, przebieg czy emocje.” - wyjaśnia Anna Bielak, opiekunka programu dla konsultantów na Atelier Scenariuszowym.
Na warszaty dla konsultantów scenariuszowych przyjmujemy co roku trzy osoby. Każda z nich pracuje w jednej z trzech grup u boku tutora prowadzącego. Obserwuje jego metody służące rozwojowi tekstu i uczy się dawania feedbacku scenarzystom. Każdy tutor prowadzi swoją grupę w zgodzie z własnym stylem pracy i wymaga jego akceptacji od pracującego z nim konsultanta. Metoda pracy bywa zależna od dynamiki danej grupy, konieczności indywidualnego podejścia do autorów czy z potrzeb konkretnych tekstów, które tutor musi wziąć pod uwagę. Nie obowiązuje więc jedna metoda ani żaden podręcznik. Uczący się konsultanci uczestniczą w kreatywnym procesie, który wymaga otwartości na zmiany kierunków rozmowy i umiejętności radzenia sobie z emocjami w grupie.
Przygotowanie konsultantów do każdej sesji wymaga od nich uważnej lektury i analizy tekstów nadesłanych przed sesją przez scenarzystów.
Swoimi doświadczeniami, pytaniami na temat różnych metod i realiów pracy na rynku konsultanci mogą się dzielić na zajęciach przeznaczonych wyłącznie dla nich i prowadzonych przez opiekunkę grupy, konsultantkę Anną Bielak. Zajęcia uzupełniające pracę w grupach odbywają się podczas trzech sesji stacjonarnych (w Łodzi, Gdańsku i Wrocławiu) i składają się na nie następujące etapy:
- przed I sesją warsztatów konsultanci otrzymują jeden scenariusz do pisemnej analizy
- I sesja rozpoczyna się wprowadzeniem w arkana pracy konsultanta scenariuszowego i formułę warsztatów oraz rozmową o przesłanych wcześniej analizach tekstu
- przed II sesją każdy konsultant otrzymuje własny tekst do analizy i po wspólnym omówieniu wszystkich z grupą i tutorką, w trakcie II sesji konsultacji przeprowadzają samodzielne, godzinne konsultacje z autorami. Sesje są supervisowane i omawiane przez tutorkę.
- przed III sesją każdy konsultant otrzymuje własny tekst do własnej analizy, na bazie której przeprowadza ponad godzinną konsultację z jego autorem w trakcie III sesji. Sesje są supervisowane i omówione przez wszystkich tutorów.
Uczący się konsultanci biorą także udział we wszystkich okołoscenariuszowych wykładach i warsztatach wspólnie ze scenarzystami.
ZGŁOSZENIA
Wymagane materiały:
1. Wypełniony formularz zgłoszeniowy: FORMULARZ
2. Załączniki:
- list motywacyjny – zawierający oczekiwania względem programu – maksymalnie 4 tysiące znaków (ze spacjami)
- krótka wideo-wizytówka - nagranie wideo max. 3 min, w których uczestnik opowiada o sobie i swoich motywacjach do wzięcia udziału w warsztatach - plik w formacie mp4/mov udostępniony w formie linku
- CV – zawierające dotychczasowy dorobek twórczy/doświadczenie zawodowe, dane kontaktowe
- dowód wpłaty bezzwrotnej opłaty rekrutacyjnej
- podpisany własnoręcznie załącznik nr 1 do regulaminu: oświadczenie o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych.
Zgłoszenia w formie jednolitego pliku PDF oznaczone zgodnie ze wzorem: IMIĘ_NAZWISKO AUTORA
należy przesyłać na adres: atelier@scenariuszowe.pl.
Zgłoszenia nie spełniające wymogów nie będą rozpatrywane podczas selekcji.
OPŁATA REKRUTACYJNA I DANE KONTA BANKOWEGO
Kwota: 50zł (opłata bezzwrotna)
Dane do przelewu: SHIPSBOY SP. Z O.O.
Numer rachunku: 88 1050 1025 1000 0090 8324 4278
W tytule przelewu należy wpisać "IMIE NAZWISKO_Atelier Scenariuszowe”.
Terminy SESJI 2024/2025*
Sesja I - Łódź - Listopad 2024
Sesja II - Gdańsk - Marzec 2025
Sesja III - Warszawa - Maj 2025
Sesja IV - Wrocław - Lipiec 2025 (6 dni, podczas MFF mBank Nowe Horyzonty)
*organizator zastrzega sobie możliwość zmiany zajęć stacjonarnych na zajęcia prowadzone online lub zmiany daty w zależności od panującej w kraju sytuacji epidemiologicznej bądź innych zdarzeń