O nas

Niektórzy nazywają to nauczaniem, inni opieką. Jakkolwiek nazwiemy konsultacje scenariuszowe, nie chodzi o przekazywanie wiedzy. Polegają one raczej na wspólnym odkrywaniu możliwości drzemiących w danym projekcie.

- Ralf Orthel, Reżyser

 

Atelier zostało założone przez młodych, ale doświadczonych zarówno na lokalnym jak i na międzynarodowym rynku scenarzystów i konsultantów scenariuszowym. Ich międzynarodowe doświadczenie przekładamy na polskie realia, wdrażając na lokalny grunt nowe sposoby myślenia o pracy nad tekstem. Relacje między konsultantami a uczestnikami pozbawione są zależności uczeń – mistrz. W zamian za to, skupiamy się na stworzeniu przestrzeni do wzajemnej, twórczej inspiracji.

Atelier to dzięki temu przestrzeń twórcza dostosowana do indywidualnych potrzeb artystów - miejsce narodzin i wymiany inspiracji Scenariusz jest w niej jednak najważniejszy. 

Zależy nam, by polskie kino wzbogaciło się o kolejne - dobrze napisane i ciekawe historie. Za każdą opowieścią stoją jednak scenarzyści, którzy - prócz talentu - muszą mieć też odpowiednie warunki do pracy. Atelier je dla nich tworzy. To strefa młodego scenarzysty i inkubator wartościowych debiutów.

Anna Bielak
Konsultantka

Konsultantka scenariuszowa, story edytorka i scenarzystka. Regularnie współpracuje z dwiema firmami producenckimi (Aurum Film i Centrala Film), ale konsultuje też projekty indywidualnie - dla producentów, reżyserów i scenarzystów. Współzałożycielka Atelier Scenariuszowego i od 2017 roku Dyrektor Artystyczna Script Fiesty - festiwalu dla scenarzystów organizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową, gdzie prowadzi także zajęcia na temat rozwoju scenariuszy. W latach 2016-2018 asystentka Philipa LaZebnika na warsztatach Kids Film.PRO - dedykowanych rozwojowi projektów dla dzieci i młodzieży. Od 2017 roku współpracuje ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty przy organizacji Warsaw Kids Film Forum jako selekcjonerka projektów. Czyta scenariusze dla różnych instytucji i programów. Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a wiedzę scenariuszową rozwijała na wielu międzynarodowych warsztatach (m.in. Midpoint Training for Trainers i Feature Launch oraz Six Days of Practice i Script Circle w Berlinie) i pod okiem takich tutorów jak Franz Rodenkirchen
i Francoise von Roy.

 

Anna Bielak
Filip Kasperaszek
Konsultant

Ukończył Columbia University w Nowym Jorku z tytułem Master of Fine Arts oraz Szkołę Filmową w Łodzi. Absolwent licznych kursów scenariuszowych i dla konsultantów scenariuszowych, m.in.: TorinoFilmLab, Sources2, CineQuaNonLab w Meksyku, MFI Script 2 Film, Berlinale Talents, TransAtlantic Talent Lab oraz IFP Filmmakers Seminar przy Lincoln Center. Stypendysta Hollywood Foreign Press Association (organizacji przyznającej Złote Globy) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2014 r. wykłada scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi, a od 2016 r. na międzynarodowym programie scenariuszowym w Scuola Holden w Turynie. Współpracuje lub współpracował też m.in. z TorinoFilmLab, ze Szkołą Wajdy i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Jako asystent prowadził zajęcia z dramaturgii na Columbia University.

Pracował przy developmencie ponad 60 filmów fabularnych w USA, Europie, Chinach i Indiach. Obecnie skupia się na pracy w Europie, przy projektach TV oraz na pisaniu z polskimi reżyserami.

Filip Kasperaszek
Aleksandra Świerk
Konsultantka

Scenarzystka i konsultantka scenariuszowa. Absolwentka licznych międzynarodowych warsztatów dla scenarzystów i konsultantów scenariuszowych organizowanych m.in. przez: Midpoint, NISI MASA, The Script Factory, FAMU i Sources2. Ukończyła elitarny program dla konsultantów scenariuszowych TorinoFilmLab Story Editing. Wykłada w krakowskiej szkole filmowej Akademia Multi Art, prowadzi warsztaty dla TorinoFilmLab Extended, czyta scenariusze dla takich instytucji jak NISI MASA, Sources2, TorinoFilmLab, Le Groupe Ouest, Krakowska Fundacja Filmowa. Jurorka programu onemovieproject, selekcjonerka filmów w konkursie fabularnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego.  

Jako konsultantka współpracuje zarówno z prężnymi, młodymi producentami kina autorskiego, jak i z dużymi stacjami komercyjnymi. Jej doświadczenie konsultanta obejmuje pracę nad fabułami, dokumentami oraz filmami animowanymi.  

Współscenarzystka pełnometrażowej fabuły "Maryjki" (reż.  Daria Woszek) rozwijanej w ramach międzynarodowych warsztatów Less Is More. Laureatka konkursów scenariuszowych polskich i zagranicznych (short "Lilly" nagrodzony na Too Short To Die, pełnym metraż "Maryjki" wyróżniony w konkursie Trzy Korony). Reżyserka i scenarzystka krótkometrażowej fabuły "Kamuflaż" prezentowanej w Konkursie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.    

Aleksandra Świerk
Joanna Szymańska
Dyrektorka programowa

Producentka, wspólniczka w firmie SHIPsBOY. Zrealizowała kilkanaście krótko- i pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym także koprodukcje międzynarodowe. W 2014 roku za film „Mleczny brat” (reż. Vahram Mkhitaryan, prod. Wajda Studio) zdobyła Nagrodę dla Najlepszego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Absolwentka Berlinale Talent Campus (2011) i EAVE Producers Workshop (2015). Ukończyła studia prawnicze i aktywnie angażuje się w działalność na rzecz rozwoju przemysłu filmowego w Polsce. Współzałożycielka Sekcji Młodych Producentów KIPA, w latach 2013-2016 jej przewodnicząca. Jako konsultant ds. projektów dokumentalnych współpracuje z HBO Polska. Od 2017 roku zasiada w Radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Radzie Europejskiej Akademii Filmowej.

Joanna Szymańska
Krystyna Kantor
Programme manager

Producentka i producentka wykonawcza w firmie SHIPsBOY. Project manager gałęzi firmy poświęconej usługom dla zagranicznych producentów. Przez kilka lat uczestniczyła w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage oraz współorganizowała Festiwal Kamera Akcja. Jako kierowniczka produkcji i producentka zrealizowała kilkanaście filmów krótkometrażowych. Doświadczenie zawodowe zdobywała też w paryskim domu produkcyjnym Partizan. Realizowała reklamy dla marek takich jak Unilever, Nestle czy Tchibo. Ukończyła Uniwersytet Łódzki oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, kierunek Organizacja Produkcji Filmowej i Telewizyjnej. Absolwentka MAIA Workshops (2017) i ACE Training Days (2018).

Krystyna Kantor
Monika Łuczyk
Koordynatorka

Koordynatorka projektów w firmie SHIPsBOY. Od stycznia 2019 roku koordynuje działania jako szefowa biura stowarzyszenia Polskiej Gildii Producentów. Ukończyła studia na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracuje przy organizacji różnych wydarzeń branżowych m.in. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, European Film Awards, Polskich Nagród Filmowych Orły, FilmFest Gent (Belgia), Forum Kina Europejskiego Cinergia, Millenium Docs Against Gravity w Gdyni czy Short Waves Festival.

Monika Łuczyk
Partnerzy