O nas

"Niektórzy nazywają to nauczaniem, inni opieką. Jakkolwiek nazwiemy konsultacje scenariuszowe, nie chodzi o przekazywanie wiedzy. Polegają one raczej na wspólnym odkrywaniu możliwości drzemiących w danym projekcie."

- Ralf Orthel, Reżyser

 

Atelier zostało założone przez młodych, doświadczonych zarówno na lokalnym jak i na międzynarodowym rynku, scenarzystów i konsultantów scenariuszowych. Ich międzynarodowe doświadczenie przekładamy na polskie realia, wdrażając na lokalny grunt nowe sposoby myślenia o pracy nad tekstem. Relacje między konsultantami a uczestnikami pozbawione są zależności uczeń – mistrz. W zamian za to skupiamy się na kreowaniu przestrzeni do wzajemnej, twórczej inspiracji, dostosowanej do indywidualnych potrzeb twórców. Za każdą opowieścią stoją scenarzyści, którzy - prócz talentu - muszą mieć też odpowiednie warunki do pracy. Staramy się je stworzyć, ponieważ zależy nam, by polskie kino wzbogaciło się o kolejne - dobrze napisane i ciekawe historie.

Atelier to strefa młodego scenarzysty i inkubator wartościowych debiutów.

 

 

Anna Bielak
Konsultantka

Konsultantka scenariuszowa, story edytorka i scenarzystka. Szefowa Developmentu w Aurum Film. Czyta i opiniuje scenariusze dla różnych instytucji i programów na rynku polskim i międzynarodowym (m.in. Midpoint, Animarkt Stop Motion Forum). W latach 2016-2018 asystentka Philipa LaZebnika na warsztatach Kids Film.PRO - dedykowanych rozwojowi projektów dla dzieci i młodzieży. Współpracowała także ze Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty podczas organizacji Warsaw Kids Film Forum jako selekcjonerka projektów. Między 2017 a 2019 rokiem Dyrektor Artystyczna Script Fiesty - festiwalu dla scenarzystów organizowanego przez Warszawską Szkołę Filmową.

 

Ukończyła filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, a wiedzę scenariuszową rozwijała na wielu międzynarodowych warsztatach (m.in. Midpoint Training for Trainers i Feature Launch oraz Six Days of Practice i Script Circle w Berlinie) i pod okiem takich tutorów jak Franz Rodenkirchen i Francoise von Roy.

Anna Bielak
Filip Kasperaszek
Konsultant

Ukończył Columbia University w Nowym Jorku z tytułem Master of Fine Arts oraz Szkołę Filmową w Łodzi. Absolwent licznych kursów scenariuszowych i dla konsultantów scenariuszowych, m.in.: TorinoFilmLab, Sources2, CineQuaNonLab w Meksyku, MFI Script 2 Film, Berlinale Talents, TransAtlantic Talent Lab oraz IFP Filmmakers Seminar przy Lincoln Center. Stypendysta Hollywood Foreign Press Association (organizacji przyznającej Złote Globy) i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2014 r. wykłada scenariopisarstwo w Szkole Filmowej w Łodzi, a od 2016 r. na międzynarodowym programie scenariuszowym w Scuola Holden w Turynie. Współpracuje lub współpracował też m.in. z TorinoFilmLab, ze Szkołą Wajdy i Stowarzyszeniem Nowe Horyzonty. Jako asystent prowadził zajęcia z dramaturgii na Columbia University.

Pracował przy developmencie ponad 60 filmów fabularnych w USA, Europie, Chinach i Indiach. Obecnie skupia się na pracy w Europie, przy projektach TV oraz na pisaniu z polskimi reżyserami.

Filip Kasperaszek
Aleksandra Świerk
Konsultantka

Scenarzystka i konsultantka scenariuszowa. Absolwentka licznych międzynarodowych warsztatów dla scenarzystów i konsultantów scenariuszowych organizowanych m.in. przez: Midpoint, NISI MASA, The Script Factory, FAMU i Sources2. Ukończyła program dla konsultantów scenariuszowych TorinoFilmLab Story Editing. Wykłada w krakowskiej szkole filmowej Akademia Multi Art, prowadzi warsztaty dla TorinoFilmLab Extended i TorinoFilmLab Next, czytałascenariusze dla takich instytucji jak NISI MASA, Sources2, TorinoFilmLab, Le Groupe Ouest, Krakowska Fundacja Filmowa. Jurorka programu onemovieproject, selekcjonerka filmów w konkursie fabularnym Krakowskiego Festiwalu Filmowego i scenariuszy w konkursie scenariuszowym Script Wars.

Jako konsultantka współpracuje zarówno z prężnymi, młodymi producentami kina autorskiego, jak i z dużymi stacjami komercyjnymi. Jej doświadczenie konsultanta obejmuje pracę nad fabułami, dokumentami oraz filmami animowanymi.   

Współautorka scenariusza pełnometrażowej fabuły "Maryjki" (reż.  Daria Woszek), która znalazła się w oficjalnej selekcji amerykańskiego festiwalu SXSW 2020. Laureatka konkursów scenariuszowych polskich i zagranicznych (m. in. nagroda dla shorta"Lilly" w konkursieToo Short To Die, wyróżnie dla scenariusza fabuły “Maryjki” w konkursie Trzy Korony Małopolska Nagroda Filmowa).Reżyserka i scenarzystka krótkometrażowej fabuły "Kamuflaż" prezentowanej m.in.w Konkursie 59. Krakowskiego Festiwalu Filmowego, nagrodzonej główną nagrodą na Demakijaż – Festiwal Kina Kobiet. 

Aleksandra Świerk
Joanna Szymańska
Dyrektorka programowa

Producentka, wspólniczka w firmie SHIPsBOY. Zrealizowała kilkanaście krótko- i pełnometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, w tym także koprodukcje międzynarodowe. W 2014 roku za film „Mleczny brat” (reż. Vahram Mkhitaryan, prod. Wajda Studio) zdobyła Nagrodę dla Najlepszego Producenta Filmów Krótkometrażowych i Dokumentalnych na 54. Krakowskim Festiwalu Filmowym. Absolwentka Berlinale Talent Campus (2011) i EAVE Producers Workshop (2015). Ukończyła studia prawnicze i aktywnie angażuje się w działalność na rzecz rozwoju przemysłu filmowego w Polsce. Współzałożycielka Sekcji Młodych Producentów KIPA, w latach 2013-2016 jej przewodnicząca. Jako konsultant ds. projektów dokumentalnych współpracuje z HBO Polska. Od 2017 roku zasiada w Radzie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej i Radzie Europejskiej Akademii Filmowej.

Joanna Szymańska
Krystyna Kantor
Programme manager

Producentka i producentka wykonawcza w firmie SHIPSBOY. Ukończyła Uniwersytet Łódzki oraz Państwową Wyższą Szkołę Filmową, Telewizyjną i Teatralną w Łodzi, kierunek Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. Absolwentka MAIA Workshops, ACE Training Days, MIDPOINT Feature Launch. Przez kilka lat uczestniczyła w organizacji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Camerimage oraz współorganizowała Festiwal Kamera Akcja. Jako kierownik produkcji zrealizowała paręnaście filmów krótkometrażowych. Doświadczenie zawodowe zdobywała też w paryskim domu produkcyjnym Partizan. Realizowała reklamy dla marek takich jak Unilever, Nestle czy Tchibo. Jako producent wykonawczy pracowała zarówno nad filmami krótkometrażowymi i pełnometrażowymi, w tym koprodukcjami międzynarodowymi i serwisami. Obecnie rozwija swój debiut fabularny, dystopijne love story , pt.  „Bungalow Sary”. 

Krystyna Kantor
Monika Łuczyk
Koordynatorka

Koordynatorka projektów w firmie SHIPsBOY. Od stycznia 2019 roku koordynuje działania jako szefowa biura stowarzyszenia Polskiej Gildii Producentów. Ukończyła studia na kierunku Zarządzanie Instytucjami Artystycznymi na Uniwersytecie Gdańskim. Współpracuje przy organizacji różnych wydarzeń branżowych m.in. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, European Film Awards, Polskich Nagród Filmowych Orły, FilmFest Gent (Belgia), Forum Kina Europejskiego Cinergia, Millenium Docs Against Gravity w Gdyni czy Short Waves Festival.

Monika Łuczyk
Michał Fronc
Asystent koordynatora

Asystent w firmie SHIPsBOY. Ukończył studia w Szkole Filmowej w Łodzi na kierunku Organizacja produkcji filmowej i telewizyjnej. W latach 2017-2020 pełnił funkcję Przewodniczącego Samorządu Studenckiego. Jest Stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2019). Jako kierownik produkcji zrealizował kilkanaście filmów krótkometrażowych. Współpracował także ze studentami z Penn State University (USA) oraz Tel Aviv University przy projektach dokumentalnych. Doświadczenie zawodowe zdobywał również na planach filmów fabularnych, reklamowych oraz teledysków. Współpracował przy organizacji wydarzeń branżowych, m.in. Polskich Nagród Filmowych Orły, Festiwalu Łodzią po Wiśle, jak również dużych wydarzeń muzycznych, m.in. Open’er Festival. 

Michał Fronc
Partnerzy