Zakończyła się V edycja Atelier Scenariuszowego wspieranego przez CANAL+
2 / 08 / 2022
Zakończyła się V edycja Atelier Scenariuszowego wspieranego przez CANAL+

Zakończyliśmy niemal roczną przygodę z dwunastką cudownych historii. Była to podróż przez dwanaście wyjątkowych światów.

Przenieśliśmy się kilka wieków wstecz, do Francji, aby tropić skandal w kościele i pytać o wiarę — tę w Boga, i tę w samego siebie. 

Byliśmy w przyszłości, gdzie gnije wszystko  — ludzkie ciała i międzyludzkie relacje — a jedynym lekarstwem okazuje się ludzki czujący głos.

Wróciliśmy do współczesności, aby próbować przekonać świat, że wampiry istnieją, i że ten świat potrzebuje od nich ratunku — ale tak naprawdę, aby odkryć, że to my potrzebujemy, aby tak było.

Tańczyliśmy, bawiliśmy się, imprezowaliśmy, łącząc się z piętnastolatką w każdym z nas i przypomnieliśmy sobie, jak to było, kiedy mniej myśleliśmy o konsekwencjach. 

Potem przenieśliśmy się pod koniec XXI wieku, gdy na ziemi nie ma już żadnych roślin, aby z dwiema młodymi siostrami odnaleźć ostatnią różę, nadzieję ludzkości i przypomnieć sobie, czym jest miłość rodziców.

Wyruszyliśmy do lasu przygotowywać się na nieuchronny koniec, jakikolwiek by on nie był, a tam zrozumieliśmy, że duzi chłopcy lubią się różne zabawy, byle tylko nie dorosnąć.

W lesie, oczami wyjątkowego dziecka, obserwowaliśmy podróż wyjątkowej kobiety. Potem walczyliśmy z Biesem i poczuliśmy, jak oczyszczająca może być śmierć.

Mierzyliśmy się z konsekwencjami decyzji o oddaniu dziecka i odchodziliśmy z zakonu. Tak doszliśmy do tego, że czasem jesteśmy gorszymi krytykami samej siebie, niż świat na około. 

W zaledwie kilkanaście godzin, jakie dzielą nas od wylotu za ocean, musieliśmy podjąć decyzję o naszej relacji i reszcie naszego życia. Dopiero presja czasu dała nam wolność.

Powróciliśmy do rodzinnej miejscowości, gdzie nasze osiągnięcia muzyczne przestały mieć znaczenie wobec talentu naszej dawnej przyjaciółki, która nigdy nie wyjechała, i nigdy nie szukała uznania. 

Pokonaliśmy strach, mierząc się ze potworem ukochanej osoby, żeby odkryć, że tym czego boimy się najbardziej — jest miłość.

Stanęliśmy nad przepaścią, spotkaliśmy tam innych, podobnych sobie, stworzyliśmy rodzinę. I dopiero wtedy zobaczyliśmy, że nic nigdy tak naprawdę się nie kończy. Bo z klifu widać przepiękny horyzont.

Będziemy tęsknić, będziemy wspominać. Mamy olbrzymią nadzieję zatopić się w tych światach, w tych przygodach, i w tych bohaterach, raz jeszcze, ale tym razem na ekranach.

Fot. Jerzy Wypych

***

Partnerem tytularnym Atelier Scenariuszowego jest Canal+ Polska S.A.

Partnerami Atelier są: EC1 Łódź - Miasto Kultury, Narodowe Centrum Kultury Filmowej, Kraków Film Commission, Mazovia Warsaw Film Commission, Międzynarodowy Festiwal Filmowy Nowe Horyzonty, Wydawnictwo Myśliński, Fundacja Widok. 

Program jest współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 
POWRÓT

POWRÓT